Wiadomo, że jak chcemy poprawiać wyniki i dążyć do swoich marzeń i założeń, to trzeba nie raz mocno i intensywnie trenować. W treningach regeneracja jest bardzo ważnym elementem, a po dość mocnym i ciężkim wysiłku nie raz mamy zakwasy.
Na temat zakwasów już nic innego nie napiszę, bo już jest tyle powiedziano, że nie ma sensu powielać tego jeszcze raz ale posłużenia się tutaj cytatem z książki „trening z pulsometrem” Joego Friela, który jest moim zdaniem jedynym wybitnym trenerem wsród sportów wytrzymałościowych.
Aby zrozumieć co to są zakwasy, musimy zająć się przez chwilę biochemią. Ciało pod czas wysiłku wykorzystuje węglowodany do produkcji energii, uwalnia w komórkach mięśniowych kwas mlekowy zwany także mleczanem. Mleczan stopniowo przenika z komórek do otaczających je płynów tkankowych, skąd jest przekazywany do krwiobiegu, uwalniając tam jony wodorowe. To właśnie wodór, a nie mleczan, powoduje uczucie pieczenia w mięśniach przy dużym wysiłku. Pomimo tego wszystkiego, Mleczan z korzyścią działa na organizm podczas ćwiczeń, który dzięki niemu może więcej produkować energii niezbędnej do kontynuowania treningu. To tak naprawdę wodór jest prawdziwym winowajcą bólu ( tak dużo jest opisano na ten temat w necie, a tak naprawdę jedyne zdrowe wytłumaczenie znalazłem w tej właśnie książce)
Wiadomo każdy sam radzie swoimi problemami dolegliwościami. Ja napiszę kilka porad co mi pomaga na zakwasy, regenerację.
Zazwyczaj po długich biegach jak maraton korzystam z sauny i gorącej kompieli. Dlaczego? Ponieważ podczas wysiłku nasze mięśnie są dodatkowo naprężone i żeby je rozluźnić pomaga mi właśnie sauna i gorąca kąpiel.
Kolejnym sposobem który mnie wspomaga w takie krytyczne dni, to jest regularne picie chlorofilu. Chlorofil działa zapobiegawczo i nadodatek odkwasza organizm. Ale po jednej szklance nam nic nie pomoże tylko trzeba minimum pić 3 razy dziennie przez miesiąc, to dopiero będą efekty.
Kolejnym udanym sposobem, to właśnie trucht, powolny, spokojny – trucht
Więc jesli masz zakwasy spróbuj moich metod może coś tobie pomoże 🙂