Dziś rano przez przypadek natknąłem się na taki oto artykuł:
nieletni toną w długach
Prosty artykuł który odzwierciedla to o czym pisałem wcześniej czyli o braku finansowej edukacji.
Przewałkuje temat raz jeszcze, świadomość pieniądza albo finansów nawet u dorosłych ludzi jest na tyle mała, że nie są w stanie przekazywać tej wiedzy swoim dzieciom.
Co zadziwiło mnie w tym wszystkim, że młodzi nie są nauczeni tego, że za coś trzeba zapłacić, wychodzą z takiego założenia, że im się należy albo rodzice im dadzą… znajoma sytuacja, a to jest największy błąd w wychowaniu przez dorosłych. Skoro rodzice nie umieją przekazać takiej wiedzy, to skąd dziecko będzie wiedzieć o tym, że trzeba postępować tak a nie inaczej.
Mamy takie czasy jakie mamy, dostęp mamy do wszystkiego, jesteśmy społeczeństwem konsumpcyjnym i chcemy aby nasze dzieci wyróżniały się w szkole na studiach, chcemy zapewnić im wszystko, a to jest największy błąd w wychowaniu który jest.
Oczywiście zaraz posypie się fala hejtu, że ja, że my… i takie tam ale szczerze? Nie znam i nie poznałem jeszcze takiej rodziny w Polsce która uczy swoje pociechy i rozmawia z nimi o pieniądzach.
Mam wrażenie, że temat pieniędzy, sexu, agresji jest tematem tabu i nie liczni rozmawiają na te tematy w swoich domach.

Dziś mogę stwierdzić z pełną świadomością, że wychowanie własnego dziecka będzie zupełnie inne niż moje i wychowanie z którym spotkałem się. Wiem jedno, że aby coś mieć, to trzeba na to zapracować, wiem, że nie będzie rozdawnictwa, zapewnienia bytu i ułatwienia w życiu. Jedynym ułatwienie, to bedzie nauka jak sobie poradzić. Czasy w których moje dziecko będzie dorastać, nie będą łatwe lecz będą dużo trudniejsze niż moje. Ja dorastałem w epoce industrialnej, teraz mamy epokę informacyjną za 10 lat jaka będzie epoka? Nie wiem ale z pewnością sztuczna inteligencja będzie już w śród nas na dobre. Dlatego warto uczyć dziecko o finansach, warto uczyć nie ciężkiej pracy ale mądrej. Warto zastanowić się nad „ Przedszkolem Edukacji Finansowej” tym samym zapraszam od września na spotkania, najpierw dla rodziców, a później dla dzieci do Przedszkola Edukacji Finansowej.