Nie każdy zdaje sobie sprawe jak jest ważne śniadania. W dzisiejszych czasach jest szybki tryb życia, czasem zaśpimy, czasem zwyczajnie nie mamy ochoty, czasem pijemy tylko kawę… Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, obiadem można podzielić się, a kolacji w ogóle nie zjeść ale śniadanie zawszetrzeba spożyć.


Zdrowy tryb życia w dużym stopniu może zaważyć na wydajności pracy naszego umysłu. Jednym z aspektów zdrowego trybu życia jest dieta, zwłaszcza śniadanie. Pod wieloma względami śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Jak pokazują badania i doświadczenia, fakt spożywania śniadania wpływa na wydajność fizyczną i psychiczną w ciągu dnia. Dzieci i młodzież jedzące śniadanie mają lepsze osiągnięcia w szkole, dorośli łatwiej radzą sobie w pracy. Śniadanie ma największe znaczenie dla tych, którzy odżywiają się nieregularnie i niedostatecznie.

Sam fakt spożywania śniadania wpływa dodatnio na wydajność naszej pracy w ciągu dnia. Ważne jest także to, co spożywa się na śniadanie. Najlepsze jest śniadanie o dużej wartości odżywczej, zawierające błonnik i złożone węglowodany o niskim indeksie glikemicznym oraz proteiny o dobrym profilu aminokwasów. W pewnym badaniu porównawczym, u dzieci spożywających zbilansowane śniadanie zaobserwowano większą aktywność w mózgu oraz lepsze osiągnięcia w pewnej prostej grze komputerowej, niż u dzieci, które spożywały tylko cukier. Popularne płatki śniadaniowe nie są najlepszym możliwym posiłkiem na śniadanie. Zawierają one zbyt dużo prostych cukrów. W pewnym doświadczeniu dzieci spożywające na śniadanie bogate w cukry napoje gazowane, wypadały w testach badających ich pamięć i uwagę znacznie gorzej, niż dzieci jedzące złożone węglowodany.

Wystarczy bowiem poświęcić kilka minut aby zaplanować cały jadłospis na tydzień. W moim przypadku z moją żoną raz w tygodniu ( sobota) przy śniadaniu ustalamy całe menu na tydzień. W taki sposób trzymamy się pewnych zasad. Raz w tygodniu robimy zakupy na cały tydzień ( dzięki czemu oszczędzamy na tygodniu czas do chodzenia do sklepu, a także po naszej analizie oszczędzamy sporo pieniędzy).

Każdego dnia mamy już zaplanowane co będziemy jeść i tym samym dodatkowo oszczędzamy czas na wymyślanie posiłków, do tego oszczędzamy czas na samo przygotowanie ( bo wcześnie było wszystko zakupione). Przy aktywnym trybie życia organizm bardzo szybko męczy się. Potrzebuje stałej energi i regeneracji, do tego wszystkiego uzupełniam swoją dietę suplementami diety firmy NSP Suplementy diety
Moje śniadania są bardzo zróżnicowane zaczynając od zwykłych owocowych koktajli, owocowo warzywnych koktajli, sałatek, płatek, kasz… To jest bardzo szybkie do przygotowania, poświęcam około 10 minut.
Czasem sięgam po jakieś przepisy do internetu, czasem coś usłyszę od znajomych, czasem na coś sam mam ochotę i to sobie zrobie. Wydajemy się że jak osoba ma dobrą dietę, dobrze odżywia się, to jest bardziej wesoły, pogodny, energiczny, więcej jest w stanie zdziałać i osiągnąć.
Osobiście podchodzę do życia na pełnym luzie i korzystam z życia na maksa, śpię około 6 h dziennie oczywiście czasem potrzebuję więcej snu ale wtedy organizm sam mi to powie, uprawiam sporty, pracuję, podrużuje…
Jeśli Ty jeszcze nie zacząłeś jadać śniadań, to zacznij od tereaz.