Detektor lawinowy to urządzenie elektroniczne służące do szybkiego lokalizowania zasypanych pod śniegiem (lawiną) turystów. Detektor może pracować w trybie nadawania lub odbioru. Urządzenie powinno być noszone w terenie zagrożonym lawinami przez wszystkich uczestników zespołu wspinaczkowego i nastawione na nadawanie.
W tym trybie emituje ono co ok. 1 sekundę krótki impuls elektromagnetyczny na częstotliwości 457 kHz. Jeśli jeden z turystów zostanie porwany przez lawinę, pozostali przestawiają swoje urządzenia na odbiór i w tym trybie wskazują one odległość i kierunek do nadającego urządzenia zasypanego pod śniegiem wraz z ofiarą, umożliwiając jej odnalezienie i odkopanie.
Potocznie detektor lawinowy jest określany jako Pieps, od austriackiej firmy, która jest jednym z producentów tych urządzeń. Inni producenci to Ortovox, Mammut i Backcountry Access.
Obecnie urządzenia produkowane przez różnych producentów są ze sobą w pełni kompatybilne.
( informacja z Wikipedia.pl)
Osobiście użytkuję Ortovox Zoo+ wydaje mi się, że lepiej mieć coś co w jakiś sposób ułatwi poszukiwanie i pomóc niż nie mieć nic. Wybrany detektor jest w moim arsenale sprzętowym od 3 lat i wydaję mi się, że sprawuję się całkiem dobrze.
Tutaj podaje opis produktu:
Podstawowy, łatwy w obsłudze detektor lawinowy Ortovox ZOOM+ precyzyjnie lokalizuje położenie ofiar lawiny; posiada sygnalizację świetlną i dźwiękową
Celem producentów było stworzenie urządzenia, które będzie skuteczne w sytuacji, gdzie stres i pośpiech mogą mieć znaczący wpływ na działanie człowieka. Stąd tylko dwa przyciski – włączający i wyłączający urządzenie oraz przełącznik trybów poszukiwania (odbierania sygnału) i nadawania (sygnalizowania swojego położenia).
Wyraźny i duży wyświetlacz informuje, w jakiej odległości znajduje się ofiara lawiny (granica zasięgu to 40 m) oraz z jakiego kierunku odbierany jest sygnał. Urządzenie posiada Smart Antenna Technology™ – po wychwyceniu sygnału przełączany jest on na jedną z trzech anten, która będzie najefektywniej odbierać fale. Pomocna jest też sygnalizacja dźwiękowa (częstotliwość i wysokość dźwięku informuje o odległości do ofiary).
Kolejnym udogodnieniem jest ikonka sygnalizująca, że w pobliżu znajduje się kilka przysypanych osób. W tym przypadku strzałki kierują do najbliższego źródła sygnału. Niezwykle cenna jest również funkcja automatycznego przełączenia trybu odbioru sygnału w tryb nadawania po upływie 120 sekund w bezruchu (jest to zabezpieczenie w razie zejścia drugiej lawiny zagrażającej osobom ratującym).
Urządzenie jest małe, lekkie i poręczne. Zasilane tylko jedną baterią AA funkcjonuje do 250 godzin. Gumowe wykończenie na obudowie oraz dołączona opaska do założenia na nadgarstek chronią przed wyślizgnięciem i zgubieniem detektora. Wszystko to ma celu usprawnienie i przyspieszenie działań, w których czas liczy się najbardziej!
Cechy:
– kompaktowe urządzenie do poszukiwania zasypanych przez lawinę ofiar
– prosta i intuicyjna obsługa
– automatyczne testy sprawności urządzenia
– tylko dwa przyciski
– duży i wyraźny ekran LED
– sygnalizacja odległości od ofiary i kierunku poszukiwań
– informacja o więcej niż jednej osobie przysypanej
– sygnalizacja dźwiękowa
– Smart Antenna Technology™ – automatyczne przełączenie na jedną z 3 anten w celu odbioru jak najlepszego sygnału
– automatyczne przełączenie w tryb nadawania sygnału po 120 sekundach bezruchu
– wbudowany reflektor Recco
– lekki – zasilany tylko jedną baterią AA
– gumowe wykończenie obudowy dla lepszego chwytu
– taśma do założenia na nadgarstek
– dołączone etui
Teraz cena tego urządzenia: 950 pln.
Mi się udało zakupić w jakiejś promocji za 650 pln. W Hiszpanii i we Włoszech ta cena jest normalna czyli w granicach 150-170€. Polska nadal jest drogim krajem na takie urządzenia 🙁