Ruszam z kolejnym pomysłem pomocnym dla ludzi którzy zaczynają budowę lub są w trakcie budowy albo planują budowę, a nie wiedzą na co trzeba zwrócić uwagę, jak ugryźć temat, i tutaj właśnie przychodzę z pomocą. Ale zanim opiszę na czym to wszystko polegać, to napiszę kilka słów ogólnie…

Często spotykam sie z takimi sytuacjami jak klient mówi, że chcę zmienić pokrycie dachowe na garażu, komórce, budynku gospodarczym i chcę to zrobić tanio, argumentując, że to nie jest dom tylko mało istotne pomieszczenie ale każdy chcę aby to wyglądało o spełniało swoje oczekiwania. Na to to ja odpowiadam tak:

– trzeba ściągnąć stare pokrycie

– trzeba przygotować wszystko tak jak na dach w domu, czyli wyprowadzić deskę czołową, nabić łaty, kontr łaty, naciągnąć folie paroizolacyjną, porobić obróbki, pas nadrynnowy, wiatrówki, wyprowadzić rynny i td.

Na to klient, że oczywiście, ze tak, że te wszystkie czynności trzeba zrobić, czyli już sam sobie odpowiedział na pytanie, że tanio już nie będzie, że te wszystkie czynności zależne od siebie. To taki przykład na marginesie aby uświadomić wam dalszą treść posta.

Kolejny przykład moze będzie banalny ale obserwując grupy tematyczne na portalach społecznościowych, to spotykam sie z całkwicie nie przemyślanymi decyzjami ludzi którzy chcą sami budować, nie mając kompletnie zielonego pojęcia, nie mając wiedzy, nie mając wystarczających środków. Przykłady wyglądają następująco: – ktoś pisze, że ma 200 000 pln chce wybudować domek bez pozwolenia 35m2 lub chce wybudować domek nie wiele większy niż 35m2. Odrazu nasuwa sie pytanie czy realnie? Ja mówię, ze nie. O ile jeszcze mamy działkę i robimy to własnoręcznie, to ten budżet można w jakiś sposób spiąć. Natomiast jesli wynajmujemy ekipę wyspecjalizoną, to niestety ten pułap nie jest osiągalny. Skąd takie moje sugestie? Z własnego doświadczenia, pomimo tego, że na codzień zajmuje sie dekarstwem i doradztwem prz budowlanych inwestycjach, to przy własnej budowy, gdzie tak naprawdę uczyliśmy sie z żona, popełniliśmy wiele błędów, dlatego warto czasem kogoś posłuchać z doświadczeniem, otworzyć umyśl i nie iść ślepo w swoim przekonaniu, skoro już ktoś doświadczył czegoś na własnej skuszę, to po co popełniać te same błędy i zamykać sie w błędnym kole? Zaraz ktoś powie, ze ja nie potrafię? Po co mam kogoś słuchać, skoro sam napewno najlepiej poradzę bez czyjeś pomocy i do tego jeszcze zaoszczędzę. Niestety tak to nie działa. Mało ludzi korzysta z profesjonalnych porad ekspertów, wolą natomiast posiłkować sie na forach i grupach internetowych, gdzie wydaje sie im, że maja kopalnie wiedzy. Kto tak myśli, to jest w błędzie i takiej osobie nie pomogę, natomiast jesli ktoś ma otwarty umysł, to jak najbardziej moja usługa jest dla niego.

Jakie największe błędy inwestorzy popełniają? Jest ich wiele ale podam kilka przykładów. Np oszczędzanie. Wiadomo, że chciałoby sie aby móc wybudować domek wymarzony w naprawdę niskim budżecie ale nie zawsze to sie udaje. 1. Nie korzystamy z usług geolokalizacji czyli na jakim gruncie zaczynamy budowę. Np. Widzimy w okolicy działkę w atrakcyjnej cenie warto ją sprwdzić ponieważ możemy spotkac sie z jakimiś niespodziankami jak wysokie wody gruntowe, a co za tym idzie? Ogromne utrudnienia. 2. Nie korzystamy z projektów indywidualnych tylko korzystamy z gotowców. Jesli już zaczynamy budowę, to warto stworzyć własny projekt budowlany, taki aby nasz dom podobał nam sie każdego dnia, aby wszystko było dograne tak aby nie było do czego sie przyczepić. 3. Warto zaprosić projektanta aby stworzył wizualizację wnętrz, czasem nie mamy takiej wyobraźni i jak już cos stworzymy, to zastanawiamy sie czy tego chcieliśmy. Jesli myślisz, że ktoś z ekip Tobie doradzi, to masz tylko złudzenia. 4. Warto skorzystać z porad osoby która zajmuje się doradztwem budowlanym. Jesli myślisz, ze kierownik budowy cos ci podpowiem? Tez jestes w błędzie. Oczywiście, możesz siedzieć na forach i grupach tematycznych i szukać rozwiązań ale to każde rozwiazanie jest indywidualne więc aby zaoszczędzić czas i pieniądze warto zatrudnić doradzę inwestycyjnego, który dopilnuje wszystkiego.

Pamiętaj jedno, nie ty pierwszy i ostatni będziesz popełniać błędy. Nie popełnia błędów osoba ta, która nic nie robi ale weź pod uwagę fakt, że deweloperzy, firmy budowlane zatrudniają doradców aby zaoszczędzić czas i pieniądzę. Warto uczyć sie od osób którzy już cos przetestowali, którzy są dla nas przykładem i warto słuchać mądrzejszych niż uczyć sie na błędach i tracić czas i pieniądze.

Zapraszam na BudujeMadrze.pl