Dużo można pisać na ten temat, sporo jest membran, materiałów, firm i marek, które nam są proponowane na każdy sezon. Tutaj chciałbym sięgnąć po dyfinicję z Wikipedii i trochę zastanowić się na poszczególnych zagadnieniach.
Bielizna termoaktywna – bielizna produkowana ze specjalnie projektowanych dzianin syntetycznych, które posiadają zdolność sprawnego odprowadzania potu i pary wodnej ze skóry pozostawiając ją suchą, nawet przy intensywnym wysiłku fizycznym.
Bielizna termoaktywna odprowadza efektywnie wilgoć z powierzchni skóry dzięki trzem jej cechom:
ma rozwiniętą powierzchnię zewnętrzną (jest na zewnątrz lekko „włochata”)
jest elastyczna, dzięki czemu dobrze przywiera do powierzchni skóry
jest „ażurowa”, dzięki czemu wchłania wilgoć w wolniejszym tempie niż jest ona odparowywana z jej powierzchni.
Siłą napędową odparowywania z jej powierzchni wilgoci jest różnica temperatury ciała ludzkiego i otoczenia, skąd wywodzi się jej nazwa.
…bielizna termoaktywna ma rozwiniętą powierzchnię zewnętrzną.
Dzięki temu, że bielizna ta szybciej odparowuje wilgoć niż ją absorbuje, sama pozostaje sucha i zarazem zapewnia suchość samej skóry, dzięki czemu przy skórze utrzymywana jest cienka warstwa ogrzanego przez ciało powietrza, co daje łącznie wrażenie komfortu cieplnego.
Bieliznę termoaktywną dzieli się zwykle pod kątem tego jaki zapewnia ona komfort cieplny, gdyby zastosować ją bez pozostałych warstw ubraniowych. Zwykle czym większy komfort, tym jest ona grubsza i jednocześnie tym gorzej odprowadza wilgoć:
bielizna cienka – nie zapewnia sama prawie żadnego komfortu cieplnego, za to najlepiej odprowadza wilgoć – zalecana jest do intensywnego wysiłku fizycznego
bielizna średnia – zapewnia umiarkowany komfort i jednocześnie umiarkowanie dobrze odprowadza wilgoć
bielizna gruba – zapewnia dość duży komfort cieplny, ale słabo odprowadza wilgoć, dlatego stosuje się ją w sytuacjach wymagających pozostawania długo w nieruchomej pozycji – szyje się z niej np. specjalistyczne, wysokogórskie, jednoczęściowe piżamy.
Oprócz tego niektóre rodzaje bielizny termoaktywnej zapewniają też, pewną minimalną ochronę od wiatru oraz ochronę antybakteryjną.
Do najczęściej stosowanych tkanin w bieliźnie termoaktywnej zalicza się:
rhovylon i rhovyl’as
coolmax
thermolite
różne rodzaje „bieliźnianego” polartecu i podobnych tkanin np. PowerDry, polarsoft stretch itp.
naturalna wełna z merynosów (z owiec rasy merynos)
i wiele innych
Niektóre rodzaje tkanin stosowane do bielizny termoaktywnej wywołują u części osób uczulenia. Ze względu na ażurową i „włochatą” ich strukturę, niektórzy ludzie mają przy ich noszeniu problemy z obtarciami wrażliwych części ciała. Ryzyko obtarć i uczuleń obniża prawidłowy sposób uszycia tej bielizny, tak aby unikać szwów i zgrubień w miejscach szczególnie wrażliwych (krocze, pachy, pięty). Najdroższe rodzaje tego typu bielizny są produkowane w technologii bezszwowej
Bielizna ta jest zwykle stosowana jako najbliższa ciału warstwa ubraniowa w połączeniu z bluzami wykonanymi z dzianin ociepleniowych typu polartec, zapewniających odpowiednią izolację cieplną od otoczenia oraz kurtkami wykonanymi z membran półprzepuszczalnych w rodzaju Gore-Texu, zapewniającymi z kolei ochronę od wiatru i deszczu. Zdarza się, że po cięższym treningu sportowym bielizna termoaktywna pozostaje sucha, a jednocześnie pozostałe dwie warstwy robią się wilgotne od nie do końca usuniętego potu.
Bielizna termoaktywna jest stosowana w sportach ekstremalnych, turystyce, łowiectwie, jeździectwie…
Tyle w temacie Wikipedii, z własnego doświadczenia wygląda inaczej, a obserwując ludzi to wygląda jak czeski film czyli każdy jest najmądrzejszy, a i tak nie wiadomo o co tak naprawdę chodzi.
Prosto mówiąc chodzi o warstwy. Jeśli chcemy aby nasze ciało czuło się komfortowo, to trzeba ubierać się w ubrania techniczne i warstwowo.
W moim wykonaniu jest tak, że w zimie przy podejściach czy wspinaczce ubieram się następująco: bielizna ( Helly Hansen) sofshel lub windstoper i kurtka zazwyczaj marki jakie wybieram, to Helly Hansen i w zasadzie tylko to. Na takich rzeczach nie oszczędza się, a w terenie sprawdza się w 100%. Czasem ktoś potrzebuje cieplej ubrać się ale przy aktywnym spędzaniu czasu osobiście ubieram się jak najlżej aby nie krępowało mi ruchów.
Jeśli zatrzymujemy się tylko na szlakach i stokach to tutaj już indywidualna interpretacja, natomiast jeśli wybieramy teren i Extreme, to ciuchy z najwyższa półka i napewno nam się sprawdzą. Lubiałem swojego czasu wypróbować ubrania najtańsze, proszę mi wierzyć, że szybko zrozumiałem dlaczego są najtańsze, zwyczajnie nie spełniają moich oczekiwań.