Jeśli ktoś myśli, że serwis nart, to tylko ostrzenie i smarowanie, to jest w błędzie. Oczywiście to też ale przedewszystkim montaż wiązań do nart, wklejki ślizgów, krawędzi, naprawa laminatu, klejenie rozwarstwień, montaż insertów, modyfikacja butów narciarskich….
I dużo innych czynności z tym wszystkim związane.
Kiedyś myślałem, że na blogu będę pisać i dawać porady jak dobrze przygotować sobie narty lub deskę ale po jakimś czasie stwierdziłem, że co tydzień pisałbym to same. Tak sobie myślałem ileż można opisywać jak ostrzyć krawędzie czy smarować? Jakich szczotek używać? Jakich pilników, kątowników, smarów, żalazka…używać – jest tego trochę 🙂
Tak naprawdę w serwisowaniu to są patenty moje. Większość ludzi albo kupuję urządzenie i nie potrafi z niego korzystać albo nie proponuje usługi. Natomiast ja jak nie mam pieniędzy, to tworzę sam i dlatego mam zróżnicowane usługi.
Na początku liczyłem samę ostrzenia i smarowania jako usługi ale później zobaczyłem notatki co tak naprawdę naprawiam i okazało się, ze pomimo samych ostrzeń i smarowań mam w sezonie około 250 usług na wygrzewamie nart, około 430 usług na klejenie różnego rodzaju, około 150 usług na modyfikacje butów narciarskich, kilka tysięcy usług na montaży wiązań do nart itd. I dopiero wtedy zrozumiałem na czym tak naprawdę polega serwis nart. Ale 99% ludzi nawet nie wie o tym co można zrobić ze sprzętem.
Co raz częściej słyszę przy nartach freskengowych, że nie można dużo nawiercac otworów, bo narta osłabia się. Kiedyś o tym wspominałem ale jeszcze raz napiszę, nie jest to prawdą. Jakiś leszcz napisał o czymś takim na necie i wszyscy tym sugerują się. Bardziej doświadczeni montują inserty, żeby mieć szybki montaż wiązań.
Do tego potrzebuje wiertło z ogranicznikiem, inserty, śrobokręt specjalny do kręcenie insertów, wiartarka… I fach w ręku 🙂
image
Montaż jest banalnieprosty czyli nawiercamy otwory, zabiezpieczamy lub uszczelniamy klejem i wkręcamy insert
image
image
Montaż wiązań
image
image
image

image

Naprawa/Klejenie
image
image
image
Właśnie w takich specjalistycznych naprawach specjalizuje się.