Miałem okazje kilka miesięcy temu zakupić w sklepie http://taternik-sklep.pl buty wysokogórskie Scarpa Mont Blanc PRO GTX rozmiar 46,5. Dlaczego wybór padł właśnie na te buty. Odpowiem wprost, były najwygodniejsze i jeszcze w tym rozmiarze istotny był kolor, nie lubie nudnych kolorów. Tutaj podam opis tego produktu od producenta:

Zaawansowane buty alpinistyczne Scarpa Mont Blanc Pro GTX ze sztywną podeszwą kompatybilną z rakami automatycznymi – idealne na zimę w górach lub lodowiec

Prawdziwe góry to dla Ciebie śnieg, lód i raki? Takie warunki wymagają odpowiedniego, specjalistycznego obuwia. Scarpa Mont Blanc Pro dzięki membranie GORE-TEX® z warstwą izolacyjną są nie tylko odporne na śnieg i oddychające. Oprócz komfortu suchości zapewniają też niezbędne w wysokogórskich warunkach ciepło!

Trwała podeszwa Vibram® Total Traction posiada poliuretanowe wkłady amortyzujące o różnych stopniach grubości. Usztywniająca wkładka kompatybilna z rakami pozwoli Ci na zdobywanie zimowych szczytów i lodowców. Najwyższy stopień sztywności podeszwy jest dedykowany właśnie na zimowe warunki wysokogórskie.

O Twoje bezpieczeństwo i wygodę dbają wypracowane przez włoskich konstruktorów technologie. Wstawki z elastycznej, mocnej tkaniny na wysokości kostki pozwalają na jej naturalne ruchy. Język z jednego kawałka elastycznego S-tech Schoeller® doskonale układa się na stopie. Dzięki temu ten mocny but o sztywnej podeszwie będzie lepiej współpracować z Twoją stopą!

Również zewnętrzna konstrukcja buaa sugeruje użycie ich w ciężkich warunkach: bardzo gruba, aż trzymilimetrowa, wodoodporna skóra zamszowa, szeroki gumowy otok oraz zintegrowany ochraniacz przeciwśnieżny to kolejne argumenty, z którymi raźniej będzie ruszać w zaśnieżone góry!
Cechy
– zaawansowane buty alpinistyczne
– wodoodporne i oddychające dzięki membranie GORE-TEX® 
– z warstwą izolującą termicznie 
– gruba, wodoodorna skóra zamszowa 
– sztywna podeszwa Vibram® Total Traction idealna do raków automatycznych
– amortyzacja z wkładów poliuretanowych o zróżnicowanej grubości 
– elastyczne elementy na wysokości kostki pozwalające jej na naturalne ruchy (Flex-Point System) 
– język z jednego kawałka bardzo elastycznej tkaniny S-tech Schoeller® łatwo dopasowuje się do stopy 
– sock-fit DV System gwarantuje świetne dopasowanie buta do stopy
– szeroki gumowy otok 
– zintegrowany ochraniacz przeciwśnieżny

Cholewka: 
Skóra zamszowa 3 mm
Tkanina S-tech

Membrana: 
GORE-TEX® (Insulated Comfort Footwear)

Wkładka: Pro-Fiber 20 – sztywna wkładka z włókna szklanego

Podeszwa: 
Vibram® Total Traction

Waga dla jednego buta w rozmiarze 42: 910 g”

To była teoria, a jak wyglada praktyka? Nie wiele różni się od tego, co podaje producent. Nie jest to but do spacerów, nie będziesz zadowolony korzystając z niego w górach Świętokszyskich 🙂 te buty potrzebują konkretnego terenu. Nie chce zachwalać ale wyrażam tylko własną opinie. Wiele jeszcze przed tymi butami drogi ale początki zaskakująco pozytywne.
Warunki w których były użytkowane w Tatrach, nie były surowe ale zimowe. Dało się odczuć różnice w dolnych partiach gór jak i wyższych. Zdecydowanie wygodne w podejściu, dobra przyczepność i amortyzacja. Przy schodzeniu trzeba obrać własną technikę. But, powiedziałbym, że czyta ruchy, jest inteligentny i nie wybacza błędów. Osoba bez kondycji napewno będzie męczyć się w tych butach ale przecież jak ktoś decyduje się na te buty, to wiem co w trawie piszczy. Śmiało polecam ten produkt i myślę, że każdy będzie zadowolony z wyboru.

Kilka słów o konstrukcji.
– Podeszwa: standard Vibram, to już nie jest nic szczególnego tylko w każdych butach mamy dobrą, solidną podeszwę. Twarda i nadaje się do raków automatycznych, Protektor podeszwy jest tak ułożony, że na nieoblodzonym zboczu idealnie trzyma. Wiadomo, na lód nie ma mocnych i tutaj potrzeba założyć raki. Dobra amortyzacja.
– Cholewka i ogólna konstrukcja:
Bardzo dobre trzymanie stopy. Cholewka dość wysoka z dodatkowym zabezpieczeniem na grze aby nie dostał się śnieg. Dzięki temu, że jest dobrze dopasowany but, to trzeba przyznać, że chodzenie po górach w warunkach zimowych jest wygodne, komfortowe i bezpieczne.