image
Ludzkie ciało niemal nieustannie traci wodę, zwłaszcza w trakcie wysiłku fizycznego. Dlatego trzeba się odpowiednio nawadniać i korzystać z wody, która jest bogata w minerały. Jeśli nie nawadniasz organizmu po wysiłku fizycznym lub w trakcie bardzo szybko możesz się nabawić kłopotów. Większość powikłań po zwykłej grypie żołądkowej jest skutkiem odwodnienia. Pozbawiony wody organizm jest dodatkowo wyczerpany fizycznie i nie ma siły na dalszy wysiłek, dlatego staraj się nawadniać mądrze – systematycznie w ciągu dnia, nie czekając na wzmożone pragnienie. Nie wolno pić dużej ilości płynów na raz. To nic nie pomoże – organizm szybko pozbędzie się nadmiaru wody. Pij regularnie, nie łapczywie.

Zdradziecka kawa

Kawa, herbata, alkohol – niby też składają się z wody, ale… zdradzieckiej. Nadmierne spożywanie tych używek prowadzi do wypłukiwania cennych minerałów i generalnie nie ułatwia w utrzymaniu prawidłowego poziomu nawodnienia. Podobnie rzecz się ma z napojami gazowanymi – jeśli jesteś spragniony, unikaj ich, sięgaj raczej po wodę mineralną, a najlepiej taką, która jest bogata w minerały.

image

Niezbędne minerały

Minerały, których zwykle nam brakuje, to: magnez, wapń, sód i potas. Niedobór magnezu objawia się na wiele sposobów. Jesteś nerwowy? Nadpobudliwy? Cierpisz na zawroty głowy, skurcze mięśni czy drgania powiek? Całkiem możliwe, że to z powodu deficytu magnezu. Twój organizm jest mądry i w ten sposób woła o pomoc. Jeśli dorobisz się niedoboru wapnia, to też nie będzie za ciekawie. Organizm sobie z tym poradzi… bo będzie go czerpał z kości, ale z twoim układem kostnym będzie już nieco gorzej.

Odwapniony jesteś dużo bardziej narażony na kontuzje, o co w sporcie przecież nietrudno. Z kolei potas odpowiada za właściwą pracę mięśni. Pamiętaj o tym, zanim pójdziesz na siłownię. Ten minerał kontroluje ciśnienie krwi w organizmie, pracę nerek i reguluje gospodarkę wodną. Potas jest podstawowym elektrolitem organizmu – podobnie jak sód. Tandem potas i sód regulują napięcie mięśniowe i przewodzenie bodźców nerwowych. Dzięki sodowi woda w organizmie się zatrzymuje i nie dochodzi do odwodnienia. Dlatego dowiedz się, czy woda mineralna, którą zwykle pijesz, obfituje w te składniki?

image