Od kilku ostatnich dni mamy intensywne opady śniegu i w naszych polskich górach są idealne warunki aby w końcu pojeździć w głębokim, świeżym puchu 🙂
Wszyscy alarmują, słowaccy ratownicy zamykają szlaki i zakazują wyjścia w wysokie partie gór, polscy ratownicy nie zalecają wyjścia w góry.
Takie warunki to nie nowość w Tatrach, to są normalne warunki które panują na takich wysokościach, lawiny schodziły, schodzą i będą schodzić, to wszystko jest naturalne ale o czym powinniśmy pamiętać?
Wiadomo, że każdy chciałby spróbować swoich sił w takim śniegu, wszystko jest dobrze póki sobie radzimy i nie my niebezpiecznej sytuacji, wszystko jest dobrze póki panujemy nad wszystkim ale w górach są inne prawa, to prawa natury i chwila nie uwagi dzieli nas od tragedii. Dlatego zanim wyruszysz w góry, pamiętaj:
– aby zaplanować trasę, drogę ( skorzystaj z pomocy doświadczonych osób, zawsze są komunikaty i informacja na stronie GOPR lub TOPR) zawsze miej plan awaryjny
– przygotowanie fizyczne. Jeśli twoje wypady w góry są sporadyczne, to warto przed takimi wyjazdami przynajmniej miesiąc zacząć przygotowania, jeśli masz doświadczenia, to nie bądź „chojrakiem”, pamiętaj abyś był pokorny lepiej starszego albo bardziej doświadczonego posłuchać, unikniesz tragedii.
– ubrania. Jeśli nie jesteśmy wystarczająco termicznie ubrani, to wyziębimy się i nasza cała frajda pójdzie na marne. Tutaj zawsze proponuje ubrać się na cybulke, aby ubrania nie krepowały naszych ruchów, aby było komfortowo, ciepło i wygodnie.
– sprzęt. Narty, buty, wiązania, kijki, kask, google, ABS ( jeśli mamy/ nie jest tania sprawa) detektor lawinowy, sonda, ochraniacz na plecy. To wszystko indywidualne potrzeby, tutaj na moim blogu można wyszukać informacje odnośnie takiego wyposażenia i jak to wszystko dopasować.
– akcesoria, czyli dodatki w plecaku. Większość osób lekceważy to i nic nie bierze ze sobą ale warto jednak zabrać ze sobą, apteczkę, dodatkową czapkę, suche skarpety, rękawiczki, koc termiczny, mapę, kompas, latarkę lub czołówkę, zapałki lub zapalniczkę.
– kurs lawinowy, każda osoba która wybiera się w góry na taką jazdę powinna przejść taki kurs, ofert w internecie jest wiele i warto z takiego kursu skorzystać.
– ubezpieczenie, pamiętaj ŻYCIE masz jedno a kilka stówek Ciebie nie zbawi. Sam ubezpieczam się i zawsze każdemu polecam.
Tak więc jak to wszystko już mamy, to nie zapominajmy o czymś takim jak rozsądek, nie daj się ponieść fantazji, warto wybierać teren na miarę naszych możliwości. Pamiętać warto, żeby mieć dodatkowe ubezpieczenie, niestety jest droższe ale życie mamy JEDNO! Jeśli wybierasz się sam lub sama, to warto zostawić informacje tam gdzie mieszkasz lub napisać znajomym, że wychodzisz w góry, podaj przykładową trasę lub ogólną lokalizację. Ta informacja zawsze pomoże w trudnych sytuacjach.
Jeśli już jesteś przygotowany i zdecydowany, to życzę udanej zabawy i frajdy z jady!