Potrzebne informację o wyjeździe na wypoczynek i nie tylko do Włoch/Italii 🙂


Włochy, to państwo europejskie, leżące na półwyspie apenińskim.
Linia brzegowa wynosi aż 7600 km. Na terenie kraju znajdują się dwie enklawy: San Marino i Watykan. Jest to kraj, w którym wciąż najważniejsza jest tradycja i zasady religijne. Jest to kraj ciekawy z perspektywy miłośników sportów wodnych, letnich, zimowych. Ma on bowiem dostęp do kilku akwenów Morza śródziemnego : Morza Liguryjskiego, Morza Tyrreńskiego, Morza Jońskiego, Morza Adriatyckiego, gór i tras do treningów.
Kraj jest bogato kulturowo i historycznie.
Można tak powiedzieć, że włosi są zakochani w swoim kraju. Wakacje i innego rodzaju wypoczynek włosi spędzają na swoim półwyspie. Tutaj dla każdego jest miejsce.
Włosi bardzo zżyci z rodzinami, sąsiadami, tutaj można liczyć na pomoc od znajomych ale też trzeba pamiętać, że kraj słynie z kradzieży i oszustw. Da się tego wszystkiego uniknąć jeśli będziemy ostrożni.

Jeżeli chcemy zwiedzać Włochy, trzeba skupić się na całych miastach, a nie poszukiwaniu konkretnych zabytków czy widoków. Będąc we Włoszech po prostu trzeba odwiedzić Wenecję a wtedy również Weronę, Rzym i Watykan, one oferują największe skupisko ważnych zabytków. Nie wolno jednak zapominać o Pizie, z Krzywą Wieżą, warto zahaczyć również o Bolonię, Mediolan, Neapol, Triest. Na Sycylii znajdziemy również wiele ciekawych zabytków a przede wszystkim monumentalną, groźnie wyglądającą Etnę.
Do tego trzeba pamiętać, że gdzie nie pojedziesz są zabytki.
Ja można tak powiedzieć, że jestem zakochany w Italii, mógłby tutaj spędzać każdą wolna chwilę, za każdym razem jak przyjeżdżam, to zawsze spotykam ciekawych ludzi, jestem w innych miejscach i nie sposób tutaj nudzić się…
Prawda jest taka, że będąc we Włoszech cały urlop można spędzić na zwiedzaniu najważniejszych zabytków, a i tak nie zobaczymy wszystkiego, co warto. Lepiej jest więc skupić się na zabytkach w regionie, do którego się udajemy.

Klimat
Śródziemnomorski. Jest tu ciepło, dość sucho, sezon na windsurfing/kitesurfing/surfing trwa tu cały rok, na nartach można jeździć prawie 8 miesięcy, inne sporty też można uprawiać cały rok. Warunki tutaj są bardzo dobre.

Ludność
Włochy są krajem dość gęsto zaludnionym, najbardziej w Europie. Średnio na 1km2 przypada 200 osób, przy czym w wielu regionach wskaźnik ten jest znacznie wyższy.
2% ludności to imigranci, legalni. Włochy od kilku lat borykają się z problemem nielegalnych imigrantów z Chin, Afryki, Indii, Turcji, Albanii, Filipin i wielu innych.
Ludzie dość otwarci dla innych i mili.
Wiza
Dla mieszkańców Europy wizy są niepotrzebne.

Ceny
Walutą Włoch jest Euro.
Ceny mógłbym powiedzieć, że podobne do naszych (polskich)
Wynajem mieszkania od 450 euro zależy od regionu, wiadomo, że w sezonie letnim lub zimowym w górach lub nad morzem ceny będą różnić się od tych po za sezonem. Podobnie jest i z restauracjami, sklepami i innymi rzeczami.
Chleb – 2,55 euro – czyli 10,22 zł
jajka 010szt. – 1,80 euro – 7,21 zł
masło – 1,75 euro – 7,01zł
szynka 1kg – 18 euro – czyli 72,11 zł
woda mineralna 1,5l –0,40 euro – 1,60 zł
cola 2l -1,83 euro – 7,33 zł
piwo 0,5 l 1 euro – 4,01 zł

Kuchnia

Kuchnia włoska charakteryzuje się tym, że używa się duże ilości warzyw oraz przypraw takich jak oregano, bazylia, pieprz, tymianek, estragon, rozmaryn. Bardzo obficie używa się również parmezanu. Używa się duże ilości makaronów oraz oliwy z oliwek, pomidorów, czosnku. Kuchnia skupia się głównie na daniach mącznych, oraz rybnych i z owoców morza. Najpopularniejsze potrawy to spagetti, pizza. Riavioli, lasagne, risotto, cannoli czy tiramisu.
Do tego zawsze świeże warzywa i owoce, owoce morza przy każdym porcie rybackim. Więc jedzenie tutaj na pewno jest dobre i wyśmienite.

Tutaj pewne dyscypliny sportów można uprawiać przez cały rok i na przykład:

Surfing, Windsurfing, Kietesurfing
Najwyższe fale są tu w lutym. Cały rok jest jednak tak ciepło, że grube pianki nie są konieczne. Warunki wietrzne są idealne właściwie na całej długości włoskiego wybrzeża, szczególnie na przełomie zimy i wiosny. Idealne są więc miesiące takie jak już wspominaliśmy, luty, ale również marzec, kwiecień. Nie polecamy jedynie listopada, grudnia i stycznia. W miesiącach letnich surfowanie jest bardziej leniwe, rekreacyjne.

Spoty
Kontynent -120 miejsc- najlepiej oceniane to Ladispoli, Adria, Forte dei Marmi, Bangi Fiume, Bari Bommie czy Cala della morte. Głównie piękne, piaszczyste dno, z niewielkimi załamaniami, rzadko występuje dno kamieniste. Większość miejsc jest dostępna dla surferów o różnym stopniu zaawansowania. Jedynie wybrane, nieliczne lokacje wymagają większych umiejętności.

Sardynia– 42 miejsca- o dowolnej prze roku można spotkać tu fale 4 metrowe. Plaże są piękne, piaszczyste. Najwyżej oceniane miejsca to Buggerru, Capo Mannu 1 i 2, Isola Rossa, Minicapo czy też Piscinas.

Sycylia -20 miejsc- Podobnie jak Sardynia, oferuje wiele doskonałych miejsc do surfu. Plaże są piękne, łatwo dostępne. Jednak w sezonie może być trochę tłoczno. Najlepsze miejsca to Kamikadze, II Faro, Backdoor, San Vito.

Portonovo -Ancona – La nave Jedno z dwóch najbardziej polecanych miejsc do surfu. Łatwo znaleźć, dojazd samochodem a później trzeba odbyć kilkuminutowy spacer. Fale nawet do 2 metrów.

Tortuga -Andora- W pobliżu mariny Andora. Jest to miejsce właściwie w mieście, z doskonałym dojazdem. Fale do 2,5 metrów, czasem więcej.

Co Warto zobaczyć:
– Turyn
– Mediolan
– Piza
– Rzym
– Wyspa Ischia
– Wyspa Ponza
– Wyspa Capri
– Wyspa Elba
– Sperlonga
– Bolonia
– Bari
– Anzio
– Braciano
Jeśli tak wymieniać to warto zobaczyć na półwyspie Apenińskim wszystko. Naprawdę wszystko. Ja uwielbiam Italię i każdemu ją polecam.
Potrzebne linki do załatwienia spraw, wynajęcia, zakupów:
a. Wynajem auto/mieszkanie/dom i inne

b. Włoska kolej.

c. Przeloty