Lubie rzeczy firmy Salomon. Większość butów do biegania czy po mieście czy w terenie czy w górach mam firmy Salomon. Przypadek? Może tak, może nie. Ale jedno wiem, że to są buty jednej firmy które dobrze leżą na mojej stopie. Mam też i Reebok-i, i Nike, i Dynafit, i Lowa ale najlepiej czuję się w butach Salomona. Ile biegacz ma par butów? Pewnie każdy ma na miarę swoich potrzeb osobiście ja, mam chyba butów do biegania z par tak 20. Czy we wszystkich biegam? Pewnie nie, wiem, że niektóre jeszcze ani razu nie były na treningu lub w terenie 🙂 bywa i tak.
Kilka słów o butach Salomon Sense Pro. Gdzie zdobywam te buciory? W Piasecznie w sklepie wyprzedażowym, zawsze są dobre ceny, a to że mam dziwną stopę, to zawsze w tym sklepie coś trafie ciekawego dla siebie i w bardzo dobrej cenie.
Po zakupie założyłem i poszedłem klepnąć dyszkę. Oczywiście pierwsze bieganie było po asfalcie. Odczucie trzeba przyznać, że całkiem ciekawe. Dobre trzymanie stopy, lekkie, wygodne, dobrze trzyma na asfalcie. Ale poszedłem w teren. Mam teraz urozmaicony teren, piasek, błoto, żwir, asfalt, pagórki ( zbiegi, podbiegi) idealne miejsce na takie bieganie.
Po kilku wybiegach postanowiłem coś napisać, oczywiście sięgnąłem opinii innych użytkowników, którzy biegają w tereni i w górach i chyba moja trochę będzie inna.
Pewnie definicje tych butów są różne ale moim zdaniem to nie jest but do biegania w górach, chociaż tez był przetestowany k w górach prze ze mnie. Nie jest to but do biegania w terenie ( według opisu na samym bucie Sense Pro citytrail) chociaż idealnie spisuję się i moim zdaniem najlepiej, to jest but do terenu utwardzonego sama nazwa, która widnieje na nim Salomon Sense Pro citytrail natural running.
Na góry jest za delikatny, chociaż lekki i wygodny. Natomiast amortyzacja jest trochę za słaba. Trzymanie stopy jest idealne. Trzymanie na szlaku przy podbiegach ( nie po dużych i ostrych głazach) jest bardzo dobre, zbiegi ( nie duże głazy i nie ostre kamienie) jest dobre. Nie pozorny bierznik ale na górskie biegi ( w Tatrach) jest za delikatny, nie wiem jak na innych górskich szlakach spisuje Się ale na góry wysokie są za delikatne.
Asfalt może jest za delikatny i mało wymagający do tych butów ale też może być zdradliwy szczególnie kiedy popada i jest trochę piasku na asfalcie ten but ma coś w sobie, że potrzbuję takiego terenu aby ten bieżnik zanurzyć w błocie, potrzebuję terenu.


Właśnie teren. Te buty potrzebują gryść podłoże, tak jak wszystkie buty Salomona potrzebują wpijać się w błoto, ziemie, trawę.
Woda, piasek, ziemia, trawa nie jest straszna dla tych butów. Mieszkam w idealnym miejscu na testowanie takich butów. Trzeba przyznać, że można w terenie (nie górskim) poczuć sie w tych butach idealnie ale trzeba też pamietać o kontroli i pilnowaniu się ale też można poczuć jak te buty potrzebują terenu na ścieżkach leśnych, błocistych, przy podbiegach i zbiegach te buty nas prowadzą, one chcą terenu, one potrzebują terenu ( w sumie tak jak wszystkie buty Salomona, one pragną terenu, pragną wolności :-))
O podeszwie Contagrip już jest wiele powiedziane ale ten nie pozorny bieżnik który w terenie daje mnie pewność jest coś pięknego. Pewność i wolność to uczucie które dla biegacza w terenie jest czymś ważnym, można wtedy bawić się treningiem, bawić się bieganiem, wtedy czujemy się wolni, nie mamy barier – ŻYJEMY 🙂 chce sie więcej i więcej, a czucie podłoża jest tak dobre, że ma sie uczucie, że biegniemy boso. Czy nie jest cudowne takie uczucie? Pewnie, że jest.
I tutaj osobista dygresja dlaczego buty Salomon. Pomimo wygody, dopasowania, trzymania, to podeszwa. Wiadomo Vibram był pierwszy ale Contagrip w niczym nie ustępuję Vibramowi. Przyczepność jest lepsza, nie rysuje podłoża ( sala gimnastyczna) taka sama twardość ale o wiele jest lżejsza niż Vibram i tym przewyższa podeżwy firmy Vibram.
Reasumując polecam te buciki do biegania w terenie nie po górach wysokich chociaż niższe partie Tatr też je zaakceptują ( ale trzeba pamietać o dobrej amortyzacji i trzymaniu w Tatrach na wielkich, mokrych, ostrych głazach nie zabardzo spisują sie) ale teren, góry Świetokrzyskie, Stołowe, Beskid, Bieszczady, Gorce jak najbardziej, myślę, ze tam dobrze spiszą się.

Niżej podaję do porównania informację ze stron dystrybutora:

„Salomon Sense Pro w butach nowoczesne rozwiązania techniczne wychodzi naprzeciw każdemu, kto cieszy się bieganiem. Obuwie Salomon Sense Pro męskie zostało wyprodukowane z myślą o biegaczach, którzy doceniają interesujący wygląd, ale ponad wszystko stawiają na jakość wykonania i znakomite cechy biegowe. Dzięki użytym systemom konstrukcji (contagrip) buty znakomicie dopasowują się do stopy i właściwie amortyzują wstrząsy oddziałujące na nogi przy lądowaniu w czasie biegu. Trwała, giętka podeszwa została zrobiona z kompozytów najwyższej jakości. Krój bieżnika odznacza się znakomitą przyczepnością i obniża ryzyko poślizgu. Surowiec użyty do wykonania cholewki (tkanina) gwarantuje efektywne odprowadzanie wilgoci i chroni nogi przed czynnikami atmosferycznymi. Model Salomon Sense Pro jest przeznaczony na cały rok . Buty biegowe Salomon świetnie dopasowują się do nogi, znakomicie izolują oraz bardzo dobrze sprawdzają się zarówno na krótkich jak i dłuższych dystansach.

salomon sense pro
Innowacyjna odsłona butów do biegania Sense Pro marki Salomon to idealne połączenie skutecznej ochrony, przyczepności, amortyzacji i dobrego czucia podłoża podczas biegania w terenie. Podeszwa Contagrip®, High Abrasion Contagrip®, Wet Traction Contagrip® zapewnia doskonałą amortyzację, co wpływa na całkowite niwelowanie uczucia nacisku na piętę podczas długiego wykorzystywania butów. Dodatkowo jej konstrukcja wspomaga stabilizację na zróżnicowanym podłożu (stopa jest w miejscu, gdy podeszwa się przechyla) oraz poprawia dynamikę marszu. Zróżnicowana konstrukcja bieżnika, oparta na opatentowanej przez Salomon technologii Contagrip, powoduje iż podeszwa zachowuje się idealnie na każdym etapie kroku. Wykonana nawet z 20 różnych gatunków gumy, jest wytrzymała, komfortowa i bezpieczna. Zapobiega ślizganiu się, ułatwia odprowadzanie kamyków czy błota i niemalże całkowicie niweluje punktowe naciski. Dodatkowo, wykonana została z trzech warstw, z których każda odpowiada za maksymalizację komfortu i bezpieczeństwa użytkownika: warstwa zewnętrzna, która ma bezpośredni kontakt z podłożem, warstwa środkowa, która odpowiada za amortyzację i stabilizację oraz wewnętrzna, która ma bezpośredni kontakt z wkładką i stopami.”