Nie jestem pierwszym i ostatni który piszę o agresji Rosji na Ukrainę, nie jestem też obojętny, bo jako Białorusin czuje się nie zręcznie, bo rządzący nam sprawili gorycz. Jest wstyd. XXI wiek i problemy rozwiązujemy zbrojeniowo.

Niestety od dawna wszystko dawało się odczuwać. Uświadamiam sobie, że Europa jest bardzo nie udolna i zależna od Rosji. Wszystkie działania wskazują na to – jak Putin zagra tak my będziemy tańczyć. Nie wiem co myślić o Europie. Czuje taką bezradność.
Rosja nie boi się sankcji, ponieważ od długiego czasu przygotowywała się do tej inwazji. zależność Europy od surowców jest tak olbrzymia, że nikt do dziś realnie nie zdawał sobie sprawy. Tutaj nawet jeśli odstawimy surowce kopalniane, to nadal Europa zależna od zboża, zbytu, metali szlachetnych i metali rzadkich. Takie są realia. Przewódcy europejscy nakładają sankcję które tak naprawdę są tak śmieszne, że dla mnie tylko ta cała Europa ośmiesza się. Dlaczego Putin wybrał ten moment? To wszystko nie przypadek. Samy Niemcy z Rosji kupuje ponad 50% gazu, nie wspomnę o ropie, węglu – który tak naprawdę czy w Polsce czy w Niemczech, czy Francji i innych państwach europejskich jest wykorzystywany do pozyskania energii. Zima dla Putina jest idealnym momentem, kiedy taką inwazję może przeprowadzić. Nikt z krajów europejskich nie zrezygnuje z surowców z Rosji – nie ma co się łudzić. Dziś obserwując giełdę każdy zauważył wzrost ceny baryłki ropy i proszę mi wierzyć, że tanieć ona nie będzie. Ci wszyscy eksperci, którzy wypowiadają się o tym konflikcie, to tak naprawdę gdybają i nikt na nie bierze na „poważnie” tej inwazji. Wszyscy mówią o solidarności z Ukrainą, że będą ją wspierać, a tak naprawdę cała UE trzęsie portkami przed Rosją. W tym konflikcie Ukraina zostanie sama, właśnie to jest przykre. USA prowadzi konflikty zbrojeniowe na bliskim Wschodzie, Rosja prowadzi wojnę w Europie, a Chiny siedzą i obserwują z dala od wszystkiego. Całe to NATO – pic na wodę, foto montaż. Po co jest stworzone NATO? Europa mówi o demokracji, a co robi w tym kierunku? Rozmowy, rozmowy, rozmowy… ile można mielić jęzorem? Ukraina zostanie sama już jest sama, Europa tylko przyjmie uchodźców – na tyle stać Europę.
Słuchając dziś różnych stacji radiowych, nie ukrywam, że wkurzało się na te tępy wypowiedzi tych wszystkich perdolonych ekspertów. Putin jasno powiedział w ile dni zajmie Ukrainę i tak dokładnie zrobi. On nie odwróci się, a jak ktoś jeszcze ma wątpliwości, to następnego dnia obudzi się w Rosji, nie boje się tego stwierdzenia – taka jest prawda i każdy z nas powinien, to zrozumieć i zaakceptować. Powiecie, że skoro Ukraina będzie zajęta, to każdy kraj europy też może być tak samo potraktowany, TAK, oczywiście, że TAK. Tutaj nie ma sentymentów, tutaj wchodzi w grę ambicja i upokorzenie, upodlenia każdego, a jak ktoś się postawi, to zrujnuje wszystko.

Czy tak naprawdę solidarni z Ukrainą? My jako zwykły naród, obywatele innych krajów – JESTEŚMY solidarni z Ukrainą, natomiast rządzący z pewnością powiem, że nie. Oni zwyczajnie boja się i są ulegli Rosji. UE tylko debatuje jak pomoc? Jak pomoc, odciąć Rosję od wszystkiego. Oczywiście nie jesteśmy przygotowani do tego, ponieważ w Polsce jest trudna sytuacja ale trzeba wzmocnić swoją pozycję gospodarczą.

Kolejnym ciekawym wątkiem są Chiny. No właśnie Chiny, wątek o którym tak naprawdę nic nie wiemy. Chiny korzystają z takich konfliktów i z pewnością w obecnej sytuacji jest kolejne drugie dno, gdzie jest prowadzona gra polityczna między Rosją a Chinami. Dzisiaj każdy wie, że Chiny są potęgą pod każdym względem, a sojusz między Rosją a Chinami i współpraca gospodarcza między tymi państwami daje dla nich ogromne możliwości pod każdym względem.

Może odczułeś w moim artykule wiele krytyki na temat UE, może uważasz, że sympatyzuje Rosję – to tylko może się Tobie wydawać, ponieważ stwierdzam fakty, obserwuje sytuacje, rozmawiam z mądrzejszymi i wyciągam wnioski. Może w pewnych kwestiach mylę się ale nie można lekceważyć, to co się dzieję. Nie możemy ufać ani Rosji, a tym bardzie USA i UE. Każdy kraj powinien mieć własną armię, własne zdanie, własną gospodarkę… powinien być pokój i harmonia, powinna być radość i pewność jutrzejszego dnia.