Hobby i pasja sposobem na życie
Główna

Chopok – Slovakia

Jak już domyśleliście opisze ośrodek w Tatrach niskich Tam gdzie organizuję wyjazdy freeridowe 🙂

 

Chopok, to przedewszystkim szczyt w Tatrach Niżnich, 2024 m.n.p.m na szczycie znajduje się schronisko Kamienna Chata a u podnóża góry znajduje się ośrodek Jasna, ośrodek jest podzielony na dwie części Północną i Południową.

Jeśli chodzi o infrastrukturę, to jest całkiem dobrze rozwinięta, w każdym bądź razie o wiele lepsza niż w Polsce natomiast jedyny minus to jedzenie, za mało…

Teraz po kolei. Wyjazdy organizowane przedewszystkim freeridowe, nocujemy w hotelu Liptov, bardzo klimaciarskie miejsce, powiedziałbym, że warunki jak w schronisku górskim ale o wiele lepszym standardzie. W hotelu mamy banię, ściankę wspinaczkową, bar na recepcji, pub nocny, stołówkę, restauracje. Warunki które panują są bardzo luźne i miłe.

Dlaczego Chopok, moim skromny zdaniem, raz jest blisko, dwa bariery językowej nie ma, trzy pod  względem finansowym nie jest tak drogo jak w Polsce, cztery mamy dobre warunki do pozatrasowego jeżdżenia, pięć nikt nam nie daje mandatów za jazdę po za trasą i tak mógłbym wymieniać…

Jak wygląda taki wyjazd? Zazwyczaj proponuje wszystkim spotkanie na miejscu albo wyjazd z Krakowa lub Zakopanego, szybko dojeżdzamy na miejsce i trochę jest taniej.

1 dzień: rozjeżdżamy się po stokach, sprawdzam umięjetności uczestników, zapoznajemy się z terenem. Wieczorem teoria kursu  lawinowego. Czas wolny.

2 dzień: Śniadanie, praktyka kursu lawinowego, nauka korzystania z sondy, łopatki i nadajnika. Obiad. Ciąg dalszy kursu w terenie ze sprzętem. Wieczorne jeżdżenie na stoku.Wieczorem do  wyboru bania lub kurs wspinaczki I asekuracji.

3 Dzień: Pobudka wcześnie rano, wyjście w góry. Planowano od 3 do 5 zjazdów. Wszystko zależy od warunków oraz przygotowania fizycznego uczestników. Wieczorem, podsumowanie dnia, bania, wspinaczka do wyboru, czas wolny.

4 dzień: Podobnie tak jak dnia trzeciego tylko przechodzimy na inną stronę góry. Wieczorem kurs ręcznego rzygotowania nart, montaż wiązań, jak prawidłowo dobrać sprzęt. Podsumowanie dnia oraz przygotowanie do następnego.

5 dzień: Dzień wolny, każdy poświęca czas dla siebie. Wieczorem spotkanie na omawiane trasy na następny dzień.

6-9dni: Tak jak 3 i 4.

10 dzień: dzień wolny, podsumowanie wyjazdu.

11 dzień wyjazd do Polski.

W cenie:

Noclegi

Śniadania

Ubezpieczenie

Kurs lawinowy

Kurs wspinaczkowy i asekuracji

Kursręcznego serwisu nart

Sprzęt lawinowy, sonda, łopatka, nadajnik

Przewodnik

Dlaczego tak mało jazdy? Przedewszystkim biorę pod uwagę zdolności uczestników, nie uznaję na takich wyjazdach wyciągów. Skoro jeździmy po za trasą, to jeździmy 🙂 a gwarantuje, że wrażenia pozostaną cudowne. Obozy zazwyczaj organizuje na 11 dni ale zawsze z grupą ustalam. Kolejny ważny element, nie mam sztywnych zasad co do programu natomiast  mam dyscyplinę w górach.

Trasy bardzo zróżnicowane od łagodnych po bardzo ostre strome. Tutaj posłuży się zaznaczonymi trasami ze słowackiej strony www

Co dają takie obozy?

Staram się zauroczyć ludzi tym co sam lubię robić. Chcę pokazać zupełnie inny rodzaj odpoczynku. Dlaczego takie wyjazdy nazywam obozami, ponieważ staram się tutaj robić jak najwięcej sportowych zajęć jak wspinaczka na ściance, bieganie, trekking, wyjście wieczorne w góry i zjazd trasą itd…

Także wszystkich zainteresowanych zapraszam…

Related posts

Przemądrzały klient… Czyli jak nie robić.

igorsudnik
10 lat ago

Właściwe smarowanie

igorsudnik
9 lat ago

Made in Italy czyli smary i narzędzia włoskiej firmy „Solda”

igorsudnik
8 lat ago
Exit mobile version