Artykuł wyszukałem na www.narty.pl więc aby nie powielać informacji i nie klepania tego samego dlatego dzielę się tą informacją z wami.

Na obszarze Słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się 12 ośrodków narciarskich, w których można uprawiać narciarstwo. Zlokalizowane są one w różnych rejonach Tatr, zarówno w Zachodnich jak i Wysokich, a także u podnóża Tatr Bielskich.

1. Zwierówka – Spaleński Żleb, w Dolinie Rohackiej w rejonie Doliny Salatyńskiej i Spaleńskiego Żlebu. Znajdują się tam trzy wyciągi narciarskie o długości 1450 m, 860 m i 450 m. Trasy zjazdowe położone są na wysokości 1050-1400 m n.p.m., sztucznie naśnieżane. Śnieg utrzymuje się tam od grudnia do końca kwietnia.

2. Madajka, w pobliżu Muzeum Wsi Orawskiej w Zubercu – Brestowej. Są tam dwa wyciągi o długości 1000 m i 300 m. Trasy narciarskie położone na wysokości 860-1160 m n.p.m.

3. Dolina Żarska, powyżej schroniska Żarska Chata na stoku Pośredniego Gronia. Znajdujące się tam dwa wyciągi o długości 200 m usytuowane są jeden nad drugim na
wysokości 1440-1650 m n.p.m. Miłośnicy narciarstwa wiosennego tutaj mogą znaleźć coś dla siebie.

4. Dolina Paczkowa, w pobliżu wylotu Doliny Wąskiej, która stanowi połączenie Dolin Pączkowej i Jamnickiej. Na północnych stokach Klinowatego i Keczki znajdują się dwa wyciągi o długości 400 m i 160 m. Trasy narciarskie położone na wysokościach 915-1120 m n.p.m. Śnieg zwykle utrzymuje się do marca.

5. Podbańska, u wylotu Doliny Cichej. To prawie na pograniczu Tatr Zachodnich i Wysokich. Znaleźć tam można trzy wyciągi. Dwa o długości po 550 m i trzeci o długości 360 m z deniwelacją 50-metrową, który służy uczestnikom kursów narciarskich. Trasy narciarskie usytuowane na wysokości 950-1100 m n.p.m.

6. Szczyrbskie Jezioro, najbardziej znany ośrodek narciarski w Tatrach Wysokich. Na stoku Skrajnego Soliska, u wylotu Doliny Młynickiej znajdują się trzy trasy zjazdowe:
Interski, EsiŻko i Solisko. Ze Skrajnego Soliska trasa liczy 2600 m długości i 440 m różnicy poziomów, posiada średni stopień trudności. Trasy Interski i Esicko u szerokie, ale bardziej strome. Przy wspomnianych trasach są trzy wyciągi narciarskie o zdolności przewozowej 1750 osób/godz. i dwie kolejki krzesełkowe (dwa i trzy krzesła) o zdolności przewozowej 1800 osób/godz. Trasy narciarskie są przez cały sezon zimowy utrzymywane i sztucznie dośnieżane. Położone na wysokości 1400-1800 m n.p.m. Sezon narciarski trwa od grudnia do początków maja.

7. Smokowiec, to najstarszy w Tatrach Słowackich ośrodek narciarski. Trasy zjazdowe zlokalizowane są w trzech rejonach: na Siodełku, na Jakubkowej Łące i nad hotelem Bellevue (Pękną Vyhliadka). Całkowita zdolność przewozowa 7 wyciągów narciarskich wynosi 4240 osób/godz., natomiast kolejka linowo-terenowa na Siodełko 900 osób/godz. W rejonie Soliska trasy narciarskie na wysokości 1280-1480 m n.p.m. Dwa wyciągi o długościach 530 m i 370 m znaj dują się na średnio trudnych trasach na zboczu Stawkowskiego Szczytu, pozostałe dwa o długościach 310 m i 80 m są położone przy łatwych trasach. Z Siodełka można też zjechać nartostradą do dolnej stacji kolejki linowo-terenowej w Smokowcu. Trasy dla początkujących narciarzy znajdują się na Jakubkowej Łące, wyciąg ma 850 m długości i początek trasy znajduje się na wysokości 1140 m n.p.m. Znajduje się tam także króciutki wyciąg szkolny. Stok jest oświetlony i sztucznie dośnieźany. Bardziej stromy stok, ale szeroki znajduje się nad hotelem Bellevue, wyciąg tutaj ma 230 m długości. W Smokowcu sezon narciarski rozpoczyna się w grudniu i trwa do kwietnia.

8. Tatrzańska Leśna, tuż przy zakręcie Drogi Wolności, na wysokości 910-970 m n.p.m. znajduje się stok. Wyciąg Tatra-poma 250 m długości.
9. Tatrzańska Łomnica, dwa rejony wyciągów i tras narciarskich: Jamy w pobliżu skoczni narciarskiej oraz „Star” – Ćucuriedky. Ośrodek Jamy to dwa wyciągi o długości 780 m i 400 m, górne ich stacje położone są na wysokościach 1080 m i 960 m n.p.m. Trasy dla początkujących i zaawansowanych narciarzy, sztucznie dośnieżane i oświetlone. Powyżej pośredniej stacji kolejki linowej „Star”, prowadzącej do Łomnickiego Stawu (Skalnate Pleso), jest wyciąg o długości 300 m na wysokości 1210-1300 m n.p.m. Od stacji „Star” można również zjechać nartostradą wzdłuż trasy kolejki linowej kabinowej do Tatrzańskiej Łomnicy. Warunki narciarskie utrzymują się od stycznia do marca, w ośrodku Jamy od grudnia do kwietnia – oczywiście występują czasem odstępstwa od tej zwyczajowej reguły.

10. Łomnicki Staw – Łomnicka Przełęcz, najwyżej położony ośrodek narciarski w Tatrach Słowackich, tuż pod szczytem Łomnicy, na wysokości 1700-2180 m n.p.m. Do Łomnickiego Stawu można dojechać dwoma kolejkami linowymi: wagonikową i linową z Tatrzańskiej Łomnicy, a w rejon Łomnickiej Przełęczy kolejką krzesełkową p długości 1140 m. Występujące tutaj trasy narciarskie są trudne lub średnio trudne. V czasie dobrych warunków śniegowych można zjechać aż do Tatrzańskiej Łomnicy długość trasy około 4 km. Dobre warunki narciarskie można tutaj spotkać zwykle dopiero w drugiej połowie zimy tj. od lutego o maja.

11. Ździar Średnica, u podnóży północnych stoków Tatr Bielskich. Tereny narciarskie znajdują się na wysokości 910-1057 m n.p.m., na stokach o podłożu trawiastym. Znajduje się tutaj 9 wyciągów o różnych długościach, razem ich zdolność przewozowa wynosi 6080 osób/godz. Trasy są sztucznie dośnieżane, a sezon trwa od połowy grudnia do końca marca.

12. Jaworzyna Tatrzańska, na wschodnim stoku Gombosiego Wierchu, w pobliżu zakrętu Drogi Wolności w Jaworzynie jest wyciąg o długości 300 m.

NARCIARSTWO BIEGOWE W TATRACH SŁOWACKICH

1 .Szczyrbskie Jezioro, codziennie utrzymywane są tu trzy trasy o długości 5,10 i 15 km. Początek swój mają na stadionie biegowym w pobliżu skoczni narciarskich. Trasy biegną w kierunku jeziora, Doliny Furkotnej i w dolnej partii Doliny Mtynickiej. Średni poziom tras na wysokości 1298-1433 m n.p.m. Dwie kolejne trasy wytyczone zostały w pobliżu Drogi Wolności, wykorzystywane są w zależności od warunków śniegowych. Posiadają długość 5 i 17 km.

2. Spalona w Dolinie Rohackiej, w czasie występowania odpowiedniej ilości śniegu, utrzymywana jest trasa biegowa długości 8,5 km prowadząca Doliną Rohacką od Zwierówki po Adamculę i z powrotem.

3. Wieś Stwoła, na południe od Drogi Wolności trasy biegowe poprowadzone zostały przez lasy i polany, które należą administracyjnie do wsi, ale również znajdują się w granicach TANAP.

4. Szlaki turystyczne i drogi leśne. Można na nich uprawiać turystykę narciarską w przypadku występowania odpowiedniej pokrywy śnieżnej, ale tylko na szlakach, które nie są sezonowo zamknięte (od l listopada do 15 czerwca). Czyli można na nartach dotrzeć do schronisk tatrzańskich czynnych w okresie zimy lub wędrować poniżej Magistrali Tatrzańskiej.

UWAGA: na szlakach turystycznych i leśnych drogach pierwszeństwo mają piesi i narciarze powinni o tym pamiętać!